Antocyjany

CZYM SĄ I GDZIE WYSTEPUJĄ?

Antocyjany to najłatwiej tłumacząc, naturalne barwniki występujące w roślinach. To dzięki nim jagody są ciemnogranatowe, owoce czerwonej porzeczki, jak sama nazwa wskazuje krwisto czerwone, a maliny kusząco różowe. Antocyjany sprawiają, że owoce roślin są kolorowe i zachęcające do zjedzenia. Oprócz roli ozdobnej antocyjany pełnią jeszcze wiele ważnych funkcji zdrowotnych dla naszego organizmu. Im ciemniejsze owoce zjadamy, tym lepiej dla nas. Najwięcej antocyjanów zawierają właśnie te najciemniejsze jak czarna porzeczka, jeżyny, jagody, ciemne winogrona, żurawina, czerwona kapusta, aronia, śliwki, czarne maliny, czereśnie, wiśnie, borówka amerykańska itd. Specjaliści wskazują, że najwięcej antocyjanów znajduje się w cierpkiej w smaku aronii. Jest tam około 8000-10000 mg (w przeliczeniu na kilogram świeżej masy owoców) antocyjanów, co czyni z aronii prawdziwego lidera pod tym względem. Taka ilość tych korzystnych barwników wystarczy, aby skutecznie poprawić kondycję całego organizmu.

Antocyjany jak wspomniałam to dokładniej grupa barwników, sprawiająca, że owoce przyjmują apetyczne kolory. Wyróżnia się 3 główne antocyjany – cyjanidynę, pelargonidynę czy delfinidynę. Nadają one kolor nie tylko owocom, ale również kwiatom. Barwią je począwszy od koloru pomarańczowego, przez czerwony, po fioletowy i liczne odcienie niebieskiego. Zróżnicowany kolor nadawany przez antocyjany związany jest z pH soku komórkowego. Antocyjany znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, a także farmaceutycznym, gdzie oznaczane są jako E 163.

Gdzie występują antocyjany?

Najlepiej jeść świeże owoce, w których znajdziemy masę antocyjanów. Można również spożywać przygotowane z nich dżemy, mrożone owoce, przeciery, soki – sprawdzi się niemal każda forma podania owoców. Prym pod względem ilości antocyjanów wiedzie aronia, na drugim miejscu znajdują się zaś ciemne winogrona. Co zaskakujące, antocyjany znajdują się nawet w cebuli, jednak w zdecydowanie mniejszej ilości. Jeśli wybieramy owoce zawierające antocyjany w postaci przetworów czy soków warto wybierać te produkty, które zawierają największą ilość owoców w przeliczeniu na 100g. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że razem w wypitym sokiem czy jedzonym dżemem dostarczymy naszemu organizmowi dużą ilość korzystnych substancji. Przy okazji warto wybierać również produkty pozbawione cukru, sztucznych słodzików, barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku oraz zapachu.

Działanie antocyjanów

Działanie antocyjanów ma korzystny wpływ na cały organizm. Skupia się ono wokół zapobiegania chorobom wątroby i układu krwionośnego. Antocyjany uszczelniają naczynia krwionośne i sprawiają, że szczególnie te obecne w gałce ocznej zostają wzmocnione. Skutecznie poprawiają i wzmacniają wzrok, ponadto redukują rozwój wolnych rodników, które z kolei wywołują procesy starzeniowe nie tylko skóry, ale także narządów wewnętrznych. Można więc powiedzieć, że antocyjany pozwalają zachować młodość na dłużej. Co więcej antocyjany mają również bardzo korzystne działanie zapobiegające zawałom, udarom, a także łagodzeniu bólów głowy. Substancje te wzmacniają naczynia włosowate, a jednocześnie zmniejszają ciśnienie krwi, dzięki czemu ryzyko powstawania zakrzepów czy wylewu krwi jest znaczne mniejsze. Antocyjany stosowane są również popularnie na przeziębienie np. w formie skoncentrowanych soków dodawanych do herbaty lub pitych z gorącą wodą, gdyż znacznie redukują powstawanie infekcji oraz działają bakteriobójczo i wirusobójczo.

Dr n. farm. Magdalena Kryska

Bibliografia:

  • Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej: M. Białek, J. Rutkowska, E. Hallmann
  • Aronia w diecie diabetyków; Małgorzata Gawryś, Katarzyna Zawada, Iwona Wawer; Wydział Farmaceutyczny, Zakład Chemii Fizycznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny; https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/article/viewFile/19579/16004
  • Aronia dla pilotów.  Prof. Iwona Wawer; http://www.aronia.org.pl/aroniadlapilotow.html
  • Rola i właściwości aronii czarnoowocowej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych; Zakład Chemii Farmaceutycznej i Analizy Leków Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; Joanna Sikora, Magdalena Markowicz, Elżbieta Mikiciuk-Olasik

Antocyjany – gdzie występują?

Antocyjany są związkami powszechnie występującymi bezpośrednio pod skórką owoców oraz warzyw. Najlepszym ich źródłem są:

Aronia czarnoowocowa

Krewna jarzębiny, pochodzi z obszaru amerykańskich Wielkich Jezior, ale to Polska stała się jej „nową ojczyzną”. Polscy ogrodnicy przez 40 lat selekcji, wyhodowali odmianę czarnej aronii nadającą się do zbioru specjalnym kombajnem. W Polsce znajdziemy największe w świecie uprawy tego „superowocu”.

Rokitnik

Krzak o szarozielonych liściach, podobny do oliwki. Jego kolczaste gałązki są oblepione drobnymi owocami o intensywnie pomarańczowej barwie, dlatego Rosjanie nazywają je „oblepicha”. Owoce rokitnika są przetwarzane na soki i dżemy, natomiast olej z rokitnika jest składnikiem kosmetyków.

Czarna porzeczka

Gatunek rośliny należący do rodziny agrestowatych. Pochodzi z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. W Polsce występuje w stanie dzikim na całym niżu i w pasie wyżyn. Jest również uprawiana na dużych plantacjach i zbierana specjalnymi kombajnami.

Borówka

Borówka amerykańska albo borówka wysoka pochodzi z Północnej Ameryki. Podobnie jak w przypadku aronii, borówka amerykańska zadomowiła się na stałe w Polsce. Nasz kraj wyrasta na lidera wśród plantatorów borówki. Nie trzeba więc po jagody chodzić do lasu.

Malina

W Europie występuje malina czerwona, żółta malina moroszka i malina czarna. Maliny jadali starożytni Grecy i Rzymianie. W naturalnym środowisku porastały one zbocza gór i brzegi lasów. Ich owoce jak i liście, w tradycyjnej medycynie ludowej stosowano jako środek przeciwzapalny.

Świdośliwa

Świdośliwa to rodzaj krzewów lub niewielkich liściastych drzew z rodziny różowatych. Najczęściej traktowana jest jako ozdoba ogrodu. Kwitnie jak większość krzewów w kwietniu - maju ma białe kwiaty, a jesienią jej liście przebarwiają się na kolor intensywnie czerwony.